Exchange 2010 Public Folder Problemi ve RPC Servis

Eylül 22, 2014 admin 0 Comments

Yaşadığımız bir problem sonrası aldığım notları paylaşmak istedim.

Exchange üzerindeki Public Folder’lar erişim sağlanamaması durumunda sistemimizde yer alan Vmware ve Mailbax sunucuları incelemeye başladık ve aşağıdaki hata ile karşılaştık.2

Vmware Hostlarından birinde yaşanacak bir donanım/yazılım problemi sonrasında HA(High Availability) devreye girerek üzerindeki sanal sunucuları diğer hosta taşır. Bu taşıma esnasında sanal sunucularımız restart ederek diğer host üzerine taşınır.

Taşıma sonrasında ise bazı servis problemleri ile karşılaşılabiliyor.

Karşılaşılan hataları event viewer üzerinden Application error lar kontrol ederken bulmak mümkün

"Process MSEXCHANGEADTOPOLOGY (PID=1148). When updating security for a remote procedure call (RPC) access for the Microsoft Exchange Active Directory Topology service, Exchange could not retrieve the security descriptor for Exchange server object Mailbax- Error code=8007077f. 
The Microsoft Exchange Active Directory Topology service will continue starting with limited permissions."

Yaşadığımız problemde Mailbax sunucuları üzerinde yer alan  RPC servislerin mutlaka düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmemiz gerekiyor.

Peki nedir RPC (Remote Procedure Call)

RPC temel anlamda client ve server arasında yapılan işlemlerin iletişimi için dizayn edilmiştir. Exchange de ise mail trafiği ile ilgili  istemci sunucu arasındaki iletişimin gerçekleşmesini sağlayan protokoldür.

RPC servis aktif edildiğinde public folderlara erişim sağlanabilmiştir.

NOT:

2010 exchange serverda CAS yapısı sayesinde mail trafiğinde kesinti yaşanmaya bilir. Sunucu restart sonrasında mail trafiğinde problem olmaması Public Folder da da olmadığı anlamına gelmez. Public Folder doğrudan RPC üzerinden haberleşir.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir