HSRP (Hot Standby Routing Protocol), VRRP,GLBP

Haziran 24, 2014 admin 0 Comments

HSRP layer 3 çalışan switchlerde yedekliliği sağlayan bir protokoldür. Bu durumda iki tane layer 3 çalışan switchte birisi aktif ken yani packet alıp gönderirken diğeri standby bekler ve aktif switchte herhangi bir problem oluştuğunda diğerinin yerine geçerek çalışmaya devam eder.

Bu iki cihaz birbirlerine her 3 sn de bir hello paketi gönderirler ve 10 sn active router paket göndermezse standby durumdaki swtich yada routuer kendini active router ilan eder.

Her iki router a da ortak sanal bir ip verilir ve son kullanıcı gatewayler bu ip olduğu için hiç bir zaman arkada kimle bağlı olduğunu anlamaz.

Show standby ile layer 3 switch üzerinde standby olan routerın, sanal ip adresi, active cihaz bilgileri gözlemlenebilir.

HSRP Loadbalancing de yapılabiliyor. Bu işlemi yapabilmek için iki adet hsrp oluşturup iki adet vlan  üzerinden işlemleri gerçekleştirior

GLBP(Gateway Load Balancing Protokol) yine cisco protokolüdür. Bu protokol ile de yine loadbalancing yapılmaktadır. Bu configirasyonda ortak bir sanal router oluşturuluyor ve bu sanal router her seferinde gelen paketleri sıradan mac adreslerine göre forward eder.

Show glbp ile configürasyonu görebiliriz.

 

HSRP Cisco protokolüdür.

VRRP(Virtual Redundancy Protokol) ise standart protokoldür. HSRP protokolü ile aynı işi yapar.

 

Be Sociable, Share!

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir