Microsoft Bilişim Zirvesi

Aralık 4, 2014 admin 0 Comments

JW Mariot otelde gerçekleştirilen etkinlik microsoft çözümlerinin anlatıldığı ve Keçiören Belediyesi, Dış Işleri Bakanligi gibi kamu kurumlarının sunumları yapıldığı sade bir etkinlikti.

Benim ilgilendigim konular ise microsoft all ways on teknolojisi ve log shipping teknolojileri.
All ways on ile senkron ve asenkron Replication islemi gerceklestiriliyor.
Senkron çalışan bir sistem ile kullanici kaydet komutunu gonderdiginde ayni anda Replication yaptigi iki database de veri yazilir ve kullanıcı ya yanıt döner.  A senkron çalışan sistemde ise önce master database veri yazilir kullanıcıya cevap döner sonra diger database ile senkronize yapılır.
Burada karar verirken en önemli etken network bant genişliği.  Eger arada ppp yada mpls vpn yapilacak ve bant genişliği problemi olmayacaksa microsoft 50 km mesafeye kadar senkron çalışmayı tavsiye ediyor.
Bu teknoloji disaster projelerin temelini oluşturan bir yapıdır.  Ilerde adini daha cok duyacağınız bir teknoloji olacağını düşünüyorum.

Etkinlikte öğrendiğim bir diger önemli bilgi ise veem firmasinin yedekleme tarafinda çözüm ürettiğini biliyordum ancak Replication anlaminda vmware’in SRM’ inden daha kisa süre zarfinda işlemi gerceklestirdigini bilmiyordum.  Bu da WAN Replication işleminde tercih edilebilir bir alternatif oldu benim için.
Bu arada veem backup çözümü noktasinda da cok iddalı restore prosedürleri cok geniş ve her ihtiyacı karşılıyor.  Ornegin exchange backup restore işleminde sadece istediğiniz mailbox i restore edebilirsiniz.
Saygılarımla.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir