PM Summit Ankara

Mayıs 12, 2016 admin 0 Comments

PMI Türkiye tarafından organize edilen etkinlikte bir çok kamu kurumundan panelist olarak katılımcılar yer almıştır. Öğleye kadar ki oturumlarda kamunun proje yonetimi süreçlerinden bahsedildi. Bu süreçlerin kamu daki temel taşının stratejik plan olduğu ve bu plan dahilinde ülkemizin adımlar ve stratejiler geliştirdiği yapılan panelde değinilen konuların temelini oluşturmuştur.20160512_132513


2023 vizyonunda ulkemizin bir cok calisma yapildigina dair bilgiler verildi. Üniversite ve sanayi işbirliğinin geleceği şekillendirmek için öneminden bahsedildi ve bu kapsamda çalışmaların yapıldığı belirtild.
Savunma sanayi tarafinda aselsanin yürüttüğü 300 projenin olduğu ve IT tarafında bu projeleri yürütmek için büyük çabalar harcandığı belirtildi. Kamuda ki buyuk bir eksikliği bu panelde ben fark ettim. Kamuda proje yonetimi ile ilgili birimler yada kurumlar olmadığı için proje onceliklendirme işlemlerinin düzgün gerçekleşmedigi ve bu yuzden gelen talepleri eleyen bir sistem onceliklendiren bir sistem olmadığı için proje sayisi artmakta ve sağlıklı ve hızlı sonuçlanan proje sayısı azalmaktadır. Bu yuzden kamuda böyle bir ihtiyaç bulunmaktadır.
Günün en çok beğendiğim sözü ise
“Değişime adapte olmaya çalışıyorsaniz geç kalmışsiniz demektir”
Panalein devaminda Türksatin yaptığı IT danışmanlığından bahsedildi. Türksat proje yönetimi için hizmet vermektedir.
Türksat ta 2011 yılında pmp sertifikasına sahip olan ve kamuda büyük projeler icin yöneticilik yapan turksat yetkilisinin belirttiği tespitleri paylaşmak istiyorum.
Pmp bestpractise lerin ogretildigi bir süreç ancak kamuda bu süreç, kurum kültürleri ve yasalar ile ogretildigi gibi yurumemektedir. Burada en büyük sertifika tecrübedir.
Avrupa Birliği Bakanlığı nin paylaştığı çok önemli bir paylaşım ise kurumsal hafızanin kaydedilebilmesi için bir birimin olmasi gerekliliği fikridir. Bu yüzden yöneticiler değişse de projelerin ve birikimin o kişiyle gitmesini engellemiş olacaktır.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir