VCE Bütünleşik Sistemler Semineri

Eylül 18, 2014 admin 0 Comments

Edindiğim bilgilerin kalıcı olması amacıyla katılmış olduğum etkinliklerden dikkatimi çeken noktaları paylaşıyorum.

16 Eylül 2014 Mövenpick Hotel Ankara, da gerçekleştirilen etkinlik VCE firması tarafından düzenlenmiştir. Firma Türkiye de 2 kişi ile temsil edilen birisi satış temsilcisi birisi teknik sorumlu olan (Burak Uysal) yeni bir firma.

CISCO ve EMC tarafından VMware ve Intel’in de yatırımlarıyla kurulmuş olan VCE seminerinde her üreticinin bir sunumu gerçekleştirildi

Firmanın amacı yeni trend olan bütünleşik sistemleri Türkiye pazarına sokmak.ddd

Türkiyede 2 yıldır faliyet gösteren firma bir kaç devlet ve özel sektör kurumuna bütünleşik sistem ürünü olan Vblock satmış Örn:Muhasebat, TURKKEP, TÜPRAŞ. Ayrıca ürün gartner raporlarında da lider.

Cisconun sunumunda dikkatimi çeken en önemli bilgi cisco’nun sadece switch ve router üreticisi değil aynı zamanda sunucu pazarında da önemli bir yeri olduğunu görmek olmuştur. Bir çok ülkede satış listelerinde 1.sırada yer aldığı bilgisi beni çok şaşırttı. Yıllardır IBM, HP, DELL gibi üreticilerin cisco ya bu alanda ekmeğini kaptırması gerçekten cisconun argeye ayırdığı önemin göstergesi sanırım.

Ayrıca dünyada 22.000 CCIE uzmanının olduğu ve bunlardan 100-120 tanesinin de türkiyede olduğu bilgisi de şaşırttı beni. Rakamlar yüksek geldi gözüme.

dd

EMC nin sunumunu Hakan Alaçam tarafından gerçekleştirildi. Kendisi Türkiye Kamu satış sorumlusu.

Büyüyen verinin öneminden bahsetti. Burada en çok dikkatimi çeken bilgi 2013 yılında oluşan verinin boyutunun 4.4 zetabayt seviyesine ulaşmış olması. Bu da şu demek ne kadar veri o kadar BT personeline ihtiyaç demektir. 🙂

Şimdi Vblock nedir ne işe yarar biraz da ondan bahsedeyim.

Vblock aslında cisco nun sunucusu switchi vs, EMC nin storage ve Vmware sanallaştırma ortamlarının birleştirilmesinden meydana gelmiş bir kutu çözümü.

Bu kutu çözümü VCE firması mühendisleri tarafından kurumun ihtiyaçları dinlenerek tasarlanıyor. Tasarım aşamasında kurumların büyüme oranlarına göre Vblock ta yer ayrılıyor. İki üst sürüme kadar büyüyecek alan standart olarak Vblock ta bırakılıyor.

Tasarım kararlaştırıldıktan sonra ise Vblock üretilmesi için sipariş veriliyor. Üretim İRLANDA da gerçekleştiriliyor ve yaklaşık 45 günde ürün teslim ediliyor.

Peki neden Vblock sorusunun cevabı ise aşağıda listelemeye çalıştım.

  • VCE firması tarafından yapılan tasarıma göre gerçekleştirilecek olan optimizasyon ve tasarım bir mühendislik işidir ve sonucunda yüksek performans sağlar.
  • Vblock üzerindeki vision yazılımı ile donanım arızalarının tespitini kolaylaştırır.
  • Oracle Exadata da olduğu gibi hız ve performansta artış sağlanır.
  • Yama yönetimi çok daha kolay gerçekleşebilir. VCE firması tarafından test edilen yamaların ihtiyaca göre kurulumu gerçekleştiriliyor. Yalnız burdaki eksik bana göre acil yapılması gereken yamalarda VCE nin testlerini bekleyerek geç kalınabilir.
  • Tek bir irtibat noktası olmasının faydası ise çok. Yaşanan problemlerde firmaların birbiri üzerine yüklediği çözüm yolunu artık sadece VCE üzerinden yürütebiliriz.

Kurulum çok hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Çünkü zaten hazır halde geliyor. Sadece montaj ve devreye alma işlemleri kalıyor.

Bana göre BT altyapısını yenileyen ve yatırım yapmayı düşünen firmalar için ideal bir çözüm. Ama hali hazırda storage ve sanallaştırma çözümleri olan firmalar tercih etmeyecek gibi geliyor bana.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir